Hindustan University
About Us

Students Achievements

Students Achievements


  • A team- BLACKBIRD got 3rd place in Best Flight Award in SAE Aero Design National Competition Team TAIYOZEN of Auto Dept. won National Level Championship at Electric Solar Vehicle Championship (ESVC) 2016 organized by the Imperial Society of Innovative Engineers and received Rs. 1,00,000/- as prize money for this remarkable achievement.
  • Team TAIYOZEN of Auto Department won second prize in Indo-Asian Solar Challenge 2016, conducted by the Robotics and Intelligent Systems Community, Lovely Professional Univesity, Jalandar.
  • Mr. Sreejith Pagalavan, MBA (Media) won first prize in Estuary’16, A Management Fest     held at Indian Maritime University, Chennai.
  • Two student innovators team Engine Heat Recycler and Solar Panel Cleaning Robot were finalists in PALS innowah 2016, organized by PAN IIT Alumni Association.
  • Mr.Harsh Sharma, has been selected as finalist in the ICTACT Student Innovators Contest 2016, for his innovation project Women Aura
  • Team VIRIDE won the National Level Championship in E-Bike Racing Challenge 2016 organised by Robotics and Intelligence System Community , Lovely Professional University(LPU), Punjab from 22nd to 24th April 2016.
  • Team “TAIYOZEN” won the National Level Championship at Electric Solar Vehicle Championship (ESVC) 2016 organized by the Imperial Society of Innovative Engineers held at Radharaman College of Science and Technology, Bhopal from 25th – 29th March 2016. Sanjay, Pankaj , 2nd year students and B.Ajith, P.Govardhan, Subham, U. Amar, S.Kazim and Nelson, 3rd year students participated.
  • Ms. Rakshita and Ms. Raveendra Ishwarya, 2nd Year received 3rd Prize for presenting a paper titled “Extraction of Data from Images” at the National Technical Symposium organized by United Institute of Technology on 19th March 2016.
  • Mr. Harsh Sharma, B.Tech, Aerospace student presented a paper titled Women Aura in IET’16 conducted by RA Council on 19th March 2016 and his paper was selected in top 30 papers.
  • 3 students of 2nd year Fashion Technology participated and won the 1st prize in the “Fashion Rampage” fashion design competition conducted by NIFT, Chennai on 18th March 2016.
  • A team of 16 students (KRATOS) of Aero participated in SAE Aero design International 2016 (EAST) held at Texas, USA from March 11th to 13th, 2016 and won 1st place for Design in Asia Pacific Region, 2nd for overall in Asia Pacific Region & 7th for Design across the globe and 10th overall position.
  • AARDRA RACING participated in ECO-KART 2016, at BM MUNJAL University, Harayana. From 9th to 11th March 2016.
  • Ms Vardhini.R, 3rd Year presented a Web Application titled “Public Distribution System”, received the appreciation from the Computer Society of India, Taramani Chennai on 6th March 2016.
  • Team POSEIDON- participated in the 4th International Competition, “Autonomous Underwater Vehicle Challenge 2016” - Finals - organized by the National University of Singapore in association with IEEE-OES Singapore Chapter from 4th to 6th March 2016.
  • Harshavardhan & Arun Prabu, 3rd year Motorsport Engineering students were shortlisted for Volkswagen Rally Cup, March 2016.
  • Makesh Kumar. K of 2nd year CSE, won the sixth prize in the National Event “Bharatiya Chhatra Sansad” held at Pune conducted by Union Ministry of Youth Affairs & Sports on 27th January 2016. He also won the 2nd Best Youth Parliamentary Talk Award at the Kerala Government Assembly for the Student Parliament on 25th February 2016.
  • Team Yodha participated in Formula Student India 2016 at the Buddh International Circuit, Greater Noida, NCR New Delhi, conducted by the Formula Student India Association from 24th to 28th January 2016.
  • Team Atraiu participated in Formula Student India 2016 at Buddh International Circuit, Greater Noida, NCR New Delhi, conducted by the Formula Student India Association from 24th to 28th January 2016.
  • Students participated in Vishnu Karting Championship, conducted by the Vishnu Educational Group from 21th to 25th January 2016.
  • Mr. Ali Hyder 4th year was placed 2nd in KTH Master’s Challenge, India 2016 organized by KTH Royal Institute of Technology, Sweden for the Masters Program in Wireless Systems course. He competed against 4000 students and was placed 2nd at a ceremony held at Bangalore on 22nd January 2016.
  • Ms.S.Preethi, 3rd Year & Ms.J.Kanaga Vaishnavalakshmi, 2nd Year won the 1st place in the State Inter University Competition at MGR Stadium, Madurai in January 2016.
  • Students of Aeronautical Department had participated in CANSAT 2015 competition held at USA. 36th position in the world and 5th position out of 10 Indian team that participated in the event.
  • Faculty Members and students of Hindustan Mars Rover Team had participated in University Rover Challenge 2015 at Mars Desert Research Station, Utah USA and achieved 2nd position in India and 18th position in the World out of about 200 teams.
  • A team RECON- won Best Shepherded award in AUVSI, International Aerial Robotics Competition at China.
  • Aryabatta wing of Hindustan Mathematics Club organized the ‘Application in Matrices & Calculus’ presentation competition on 6th November, 2015. The winners of the competition were: 1st Place – Trivikram M , CSE, 1st year, 2nd Place – Priyanka A , Aerospace, 1st year, 3rd Place – Lykha Fathima, ECE, 1st year.
  • Mr. Pulkit Goel of Auto Dept has been selected for the Student of the year Award (1st position), constituted by SAEINDIA Foundation.
  • M. Gokulavasan and J. Gopinath of final year CSE, won the 2nd Prize in CII Hackathon Competition held at TCS, Siruseri, Chennai on 31st October 2015
  • Sai Sampath, 4th year & Palla Lokesh, 3rd year won 2nd Prize - Acceleration Test in Student Karting Championship organized by Atelier Motors from 26th to 31st October 2015
  • Mr. Sreejith Pagalavan MBA (Media), won the Shutter Bug Photography competition in the Tech Fest held at VIT university on 17th & 18th October 2015.
  • Mr. Arun, Mr Akilesh and Mr. Pallab of B.Tech EIE) won the Encouragement Award in Hindustan Innovation Challenge 2015 held on 15th October 2015 for the project idea “Solar Panels Automatic Cleaning Robot”. The event was organized by Hindustan Technology Business Incubator and Hindustan Entrepreneurship Encouragement award.
  • Mr. Anbarivan of SCS got first prize in debugging competition under National level Debugging Contest in September 2015. .
  • Mr.Sailesh, 3rd year B.Arch student participated in the prestigious World View MUN 2015 – Model United National Educational, Scientific and Cultural Organization in August 2015.
  • Farhan, Debadiptha, 3rd year participated in “Hybrid Vehicle Challenge 2015”organized by Imperial Society of Innovative Engineers, Bhopal which was held on 10th& 11th August 2015.
  • Mr. Ajeesh Varghese, V Semester, Mr. Ashok Kisnot, V Semester, Mr. Geet Chowdhury, VII Semester, Automobile Engg. Won 1st rank in ELECTRA SAEINDIA 2015 organized by SAEINDIA in August 2015.
  • Mr.Pulkit Goel, 4th year, was awarded Best Student of The Year 2015 ,by SAEINDIA and honoured by the Dr.Richard W. Greaves ,SAE International President, on 3rd August 2015.
  • Mr. Ajeesh Varghese, 3rd year, Mr. Ashok, 3rd year, Mr. Geet , 4th year, Automobile Engg. Won the 1st Rank in ELECTRA SAEINDIA 2015 organised by SAEINDIA Chennai in 28th August 2015.
  • Mr. Shaik Rakheeb of ECE dept. won third prize in the National Mathematics Talents Contest (NMTC 2015), where more than 1 lakh students participated at All India Level.
  • Mr. Dinesh Manoharan, Ph.D. (part time external) students participated in European Space Agency (ESA) Moon Challenge 2015, International Students contest for Lunar Exploration 2015 at Netherlands and his team won the bronze medal in the final.
  • Mr. Ronak Sharma of Aero received the Certificate of Excellence from the Indian International Model United Nations Chapter Kodaikanal 2015-16.
  • Team – Hindustan Space Application developed payload for ISRO sounding rockets in association with VSSC, Thiruvananthapuram. The payload will be tested and will be inducted by VSSC, ISRO.
  • Mr. S. Murugesan (Associate Professor) and Mr. C.S. Karunakaran (Technical Officer) guided the student team throughout the project.
  • The students of Computer Science and Engineering have received the Top 2 Winners Award at the CII-Hackathon Programming Contest conducted at TCS Siruseri.
  • Students of Fashion Design won the 1st prize in the Fashion Rampage Competition at the Annual Cultural Festival “Spectrum” held at National Institute of Fashion Technology (NIFT).
  • Ms. R.V. Adithya MBA (General) won the first prize in Street-all and Darts Sporting event organized at the 7th BRICS Students Meet and ABBS Conference held at the National Nuclear University, MEPHI, Moscow.
  • Jithin, J Tharakan, Srijith, George, Mervin Roy & Basil, from MBA (Media & Entertainment) Student team won the first prize for their short-film on Hand Washing & Sanitation, in a short film competition organized by UNICEF & Anna University.
  • Mr.Balasubramanian Pradeep & Mr.Abi Simhan from MBA Aviation Management won the first place in MMA Business Plan Competition.
  • Mr. Cyril MBA (Media) won the second prize in the short film competition and Mr. Sreejith Pagalavan and Mr Basil, MBA (Media) won third prize at the Thyagaraja School of Management, Madurai.
  • Mr. George Emmanuel, MBA (Media) won the first prize in student’s events at NIT, Trichy.
  • Mr. Cyril MBA (Media) won the first prize in short film competition at St. Joseph’s College of Arts &Science, Alagappa College of Technology, Chennai and Pondicherry Engineering College, Pondicherry and won the second prize in short film competition held at Loyola Institute of Technology, Chennai.
  • Team of Mr. Alam, Mr. K.J. Vighnesh, Ms. Sonam has won the Media’s Choice Award for “Mobile Water Reclamator” in Hindustan Innovation Challenge 2015.
  • Mr. Harsh Sharma, B.Tech, Aerospace student won Best Social Impact Award in Hindustan Innovation Challenge.
  • Mr. Jayant Baid, Aero student awarded as first place in technical competition for technical paper presentation conducted by Aeronautical Society of India.
  • A team - Vimaans got Best Design Award in SAE Aero Design National Competition
  • A team- Dreamers Of Dr.Ap.J Team got Best Flight award In SAE Aero Design National Competition
  • A team - AERO BLADES TEAM Best Presentation & Best Overall In SAE Aero Design National Competition,.
  • Student innovators interviewed and featured in Chennai Live 104.8 FM
  • Mr. Rahul Kanuganti, COO, Flytta, a student startup incubated at HTBI has been selected for incubation at the T-Hub supported by NASSCOM
  • Ms.Suvarna, a student member at HTBI has won the first prize at the Think Edu conclave
  • Makesh Kumar, Kaushik and team participated in Unisys Cloud 20/20 Version 7.0 contest
  • 12 students of 3rd year won the 1st, 2nd and 3rd prize for the Middle Income Group Housing
  • Scheme Design competition organized by Tamil Nadu Slum Clearance Board (TNSCB).
  • 24 students of 3rd year B.Arch were shortlisted in LIK Trophy, Annual NASA Convention organized by GCPIA College, Veer Narmad South Gujarat University, Surat.
  • Ms. Sonali, 2nd year student won the Pilot for a day award in the Aerosim Flight Academy Award competition held in Kennedy Space Center.
  • Ms.Anjana, 2nd year B.Arch student won the 3rd Prize for “Street onward symposium 2015” – Finish the Task.
  • Mr. M. Parudhiraj, 3rd Year, Unit 1 (TN) Air SQN NCC won the 1st Place in the Line Area Team Event and Participated in the Firing Competition held at the Kannammal National School, Palladam,Tirupur, TamilNadu.
  • SAE India 2015 for the project titled “Hybrid Solar Vehicle” organized by SAE, India, Chennai.
  • The same team also won the 1st position in the Dynamic Round of Indo Asian Solar Challenge 2015, for the project titled “Electric Solar Vehicle” organized by Robotics and Intelligent System community held at Lovely Professional University (Punjab). The team were also awarded with “Best Acceleration & Best innovation ” in the event ISIE-Electric Solar Vehicle Challenge 2015 organized by Imperial Society of Innovation Engineers, 2015 held at Maharishi Markandeshwar University, Ambala from 16th - 19th March 2015.
  • M. Akhil, 3rd year, won the Best Intern Award for Automobile Development Internship at HKBK College of Engg, Karnataka.
  • Team SEIGER participated in the Go Kart Design Challenge, held at Kari Motor Speed Way, Coimbatore from 12th to 16th February. 2015.
  • Prem Kumar, Abin Babu, Mr.Vishnu, BBA final year Students attended the Semester Exchange Program at SIAS University, China.

NCC Achievements:

  • The Air Wing NCC Cadets of Hindustan actively participated in all the competitions held in NCC and in All India Vayu Sainik Camp – Inter Group Competition won team trophies and individual medals in Flying, Aero-modelling, Firing, Skeet Shooting, Tent pitching, Health & Hygiene & Drill.
  • HITS cadet was adjudged India's Best Pilot NCC In AIVSC2015 , held at Jodhpur, Cadets of HITS won the "Second Best Air NCC Directorate in India out of 16 NCC Directorates. R.Anil 3rd year, Aero, won the Best Cadet 2015 award. K.Keerthanaa 2nd year Aero, won second Best Girl Cadet in 2015. R.Anil 3rd year Aero, won the Best Pilot NCC 2015 award in AIVSC2015. K.Keerthanaa 2nd year Aero, won Bronze medal in AIVSC2015

STUDENT INNOVATORS AWARDED IN HINDUSTAN INNOVATION CHALLENGE 2015

The Hindustan Innovation Challenge - Innovate2Win is an initiative to inspire the students use creativity, enabling them to form multidisciplinary teams. About 500 student innovators came together as 126 teams and participated in the contest. After 8 rigorous rounds of selections, 34 teams were evaluated on September 25, 2015 at the grand finale by 13 eminent members from different corporates. The Best Project, Best Design, Best Social Impact, Best Problem Addressed, Best Business Potential, Encouragement Award, Best Poster, Best Video, People's Choice - Video / Poster, Sociopreneur Award, Best Department, Best Faculty Mentor, Internal Jury and Best Supporting Faculty were awarded with trophies and certificates by Dr.Elizabeth Verghese, Chancellor, HITS along with a galaxy of corporate veterans at the grand awards ceremony on October 15, 2015 as a tribute to Dr.A.P.J.Abdul Kalam on his birthday.

S.No. Award Category Winners Department/Year Innovative Idea
1 Best Project Award Kiran Thomas Varghese
Hrishikesh Krishnan
Kishoth Geethan
Mechatronics / III
Year
Health Monitoring System with Wireless Alarm
2 Best Design Award S.Shaveenraj
Srinath
Surya
Praveen Kumar
Hari Shankar
Hemanth
Mechanical 
/ First Year
Engine Heat Recycler
3 Best Social Impact Award Harsh  Sharma Aerospace / II Year Women Aura - Watch with Mobile App
4 Best Problem Addressed Award Anirudha Bhattacharjee
Subham Prasad
Gaurav  Agarwal             Swetangini Gupta
ECE  - III Year Charge Transfer
5 Best Business Potential Award R.Srinivasan
A.Sam Reswin Raj
R.K.Vignesh
Lakshmipathy
B.Vinod Kumar
Mechatronics
/III Year
Water - Gas Shift Reaction based Vehicle Emission Control System
6 Encouragement Award Eswaraiah.V
Ivan snehith.G
Dheeraj.Y
Krishna reddy.D
Yogitha.G
Narayana.B
Mechanical
/ First Year
Removal of Oil Slicks
Arun.K
Akhilesh Singh
Pallab Taru Majumdar
EIE / II nd Year Solar Panels Automatic Cleaning Robot
Thomas George Parackal
Mayukh Deb
Priyanka Yadav
Tapash Saha
Ashif Alam
M Cerline Nancy
Civil / IIIrd Year Downstream Energy
A.Priyanka
N. Gowri
K. Abinaya
AEROSPACE
/  First Year
Aero Rangers
Makesh Kumar
Kaushik Kannan
Naveena Sikhakolli Abhishek Jaiswal
CSE / II nd Year Find me - Mobile App for locating bus
Phani kumar.G Mechanical
/ First Year
Turbo Charger
7 Best Poster Sanjay Singh
Subrajit Deb
Payal Biswas
ECE
II/III Year
Smart Lamp from E-waste
8 Best Video Thomas Cherian CSE
/ First Year
My College Hub
9 People's Choice - Video (based on Facebook likes & comments) Makesh Kumar
Kaushik Kannan
Naveena Sikhakolli
Abhishek Jaiswal
CSE / II nd Year Find me - Mobile App for locating bus
10 People's Choice - Poster (based on Facebook likes & comments) Anirudha Bhattacharjee
Subham Prasad
Gaurav  Agarwal           
Swetangini Gupta
ECE  - III Year Charge Transfer
11 Media's Choice Vignesh K J
Sonam Tsomu
Ehtasham Alan
Civil
/ II nd  Year
Mobile Water Reclamator
12 Sociopreneur Award Anirudha Bhattacharjee
Subham Prasad
Gaurav  Agarwal           
Swetangini Gupta
ECE  - III Year Charge Transfer
13 G.S.S.A.Kumar Raja
M.Dileep
V.Bhanu
T.Praveen
M.Manoj
P.Koteswara Rao
CSE / ECE
II nd Year
Ek
Mobile Home Control
>